İsviçre Tarzı Torna Tezgahı nedir?

Van Makina

CNC KAYAR OTOMAT VAN MAKİNA

Türkiye'nin ilk Yerli ve Milli kayar otomatı Van Makina precision engineering.

İsviçre Tarzı Torna Tezgahı nedir?

İsviçre Torna Tezgahı, tutma mekanizmasının veya pensin kılavuz burcun arkasına gömüldüğü bir torna tezgahı türüdür. İsviçreli torna tezgahları, yaygın olarak İsviçre vida makineleri, İsviçre otomatik torna tezgahları veya İsviçre tornalama merkezleri olarak da bilinir. İsviçre torna tezgahı, bir çubuk stoğu tutan tutma mekanizmasının veya pensin doğrudan torna yatağına ve takımlara maruz kalmaması bakımından geleneksel torna tezgahlarından farklıdır. Bu özel konfigürasyon, bu özel takım tezgahına geleneksel tip torna tezgahlarına göre bir dizi avantaj sağlar.

İsviçre torna tezgahının geleneksel torna tezgahlarına göre avantajları, büyük ölçüde kılavuz burç kullanması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Kılavuz burcun amacı, parça işlenirken veya döndürülürken malzeme stoklamak için ek bir destek sunmaktır. Bu kılavuz burç, çubuk stok malzemelerini çevrelemek için sıkı olmamakla birlikte sıkı bir şekilde takılmıştır.
Bu çubuk-stok malzemesinin desteği, kılavuz burcun işlevlerinin, geleneksel torna tezgâhlarının arabalarındaki sabit dayanakla benzer şekilde hareket ettiği anlamına gelir.

İsviçre tarzı torna tezgahları, tornalama işlemleri kılavuz burçlara yakın gerçekleştirileceğinden, tipik olarak parçalar üzerinde daha iyi bir toleransa sahiptir.
Kılavuz burç, tornalama takımları devreye girene kadar, burçtan ayrıldıktan sonra çok az miktarda stoğun açığa çıkması nedeniyle tornalanmış parçalara sağlamlık sağlar.
Kılavuz burç, stoğa önemli ölçüde rijitlik sağlar ve bu makine türleri, sıkı bir tolerans tutmaya önemli ölçüde iyi uyarlanmıştır.

İsviçre tarzı torna tezgahının yeteneklerinin bir diğer faydası da küçük çaplı parçaları tornalama yeteneklerine sahip olmalarıdır. Alternatif olarak, daha büyük uzunluk-çap oranına sahip parçaları çevirebilirler. Kılavuz veya takım burcu konumu nedeniyle takımların gürültüsü de en aza indirilir.

Bir İsviçre Torna Tezgahı Nasıl Çalışır?

Sabit mesnetli geleneksel torna tezgahlarında, bir iş parçası, ya bir konsol şeklinde makinenin muhafazasına uzanacak olan pens veya aynada tutulacaktır. Diğer yol ise bir ucundan punta ile desteklenmesidir. İsviçre makinelerini diğer tiplerden ayıran en önemli özellik, mesnetlerinin hareket etmesidir.

Bu, çubuk stoğun, üzerine kenetleneceği mesnet alanında konumlandırılan aynalama pensinden geçeceği anlamına gelir.
Bu çubuk daha sonra işleme sırasında bu çubuğu radyal olarak yerleştiren kılavuz burç aracılığıyla takım alanında ortaya çıkar. Bu mesnet daha sonra çubuğu beraberinde götürürken z yönünde hassas bir ileri geri hareket eder.

Grup kızakları üzerinde taşınan tornalama aletleri, kılavuz burcun yakınında bu çubuğa temas edecektir. Çubuğun hareketi, kesme işlemi için gerekli ilerlemeyi sağlar. Grup kızakları, sabit tek noktalı takımlar veya diğer herhangi bir takım için tutucuları taşıyacak ve hatta canlı takımları destekleyebilir. Bu makinelerin çoğu, arkadan çalışan takım istasyonları ve ikincil iş milleri ve bazı durumlarda ek takımlar taşıyabilen bir taret veya daha fazlasını kullanır.

İsviçre Tarzı Torna Tezgahının Tarihçesi

İsviçre CNC otomatiği modern ve en son şey olarak kabul edilir, ancak eski mekanik makineler bir asırdan fazla bir süredir kullanılmaktadır. 1800'lü yıllarda sanayileşmenin artması, değiştirilebilir ve hassas bir şekilde üretilmiş parçalara ihtiyaç duyulmasıyla sonuçlandı. Bu zamanın mucitleri, bu talepleri karşılamaya yardımcı olacak gerekli teknolojileri geliştirdiler.

1870 yılında, çubuk stoğunun kullanımına izin veren pens aynasının patenti alındı. Bundan kısa bir süre sonra, “hareketli” mesnetli makinelerin ilki İsviçre'de yaratıldı. Makineler, ağırlıklı olarak saat yapım endüstrilerinde kullanılan İsviçre tipi vidalı makineler olarak adlandırıldı.

1960'larda bu İsviçre makineleri diğer birçok endüstride kullanılmaya başlandı ve 1970'lerde ilk CNC versiyonları piyasaya sürüldü.
Zaman geçtikçe takım alanı seçenekleri, çete kızakları ve taretleri, ikincil iş millerini ve canlı takımları içermeye başladı. 1980'lerde İsviçre makineleri, elektronik ve yarı iletken endüstrileri için parça üretimi için yaygın olarak kullanılmaya başlandı.

1990'larda, tipik işleme işlerinin ötesinde havacılık ve tıbbi uygulamalar için parçalar üretmek amacıyla daha gelişmiş, daha hızlı ve daha güçlü makinelerle sonuçlanan kontrollerin ve servo motorların tasarımında iyileştirmeler yapıldı.

Mağazanıza İsviçre Tarzı Torna Tezgahları Ekleme

CNC torna tezgahlarında karmaşık ve küçük parçalar çalıştıran işletmeler için bu şirketler, daha uygun ve daha büyük parçalar için bu torna tezgahlarını serbest bırakacak bir İsviçre makinesi ile daha hızlı makine döngüleri ve daha fazla kar elde edebilir. Örneğin, birçok mağaza 10'a kadar geleneksel CNC torna tezgahına sahip olabilir ve çoğu durumda yapılan parçalar İsviçre makinelerinde kolaylıkla üretilebilir. Çoğu durumda, işletme, tüm bu parçaları, 10 geleneksel CNC torna tezgahının aksine iki İsviçre makinesinde çalıştırmaktan fayda sağlayabilir.

Çeşitli yeni İsviçreli kullanıcılar artık tornalamanın üstünde ve üstünde delme ve frezeleme yapan çok işlevli sabit başlı torna tezgahlarını kullanıyor. Bu İsviçre makineleri hakkında harika olan şey, birçok kullanıcıya aşina olmaları ve çevrimdışı programlama yazılımının, kullanıcılara İsviçre operasyonları için uyarlanmış ve tasarlanmış programlar oluşturmada yardımcı olmasıdır.

Çoğu durumda, yeni kullanıcılar İsviçre makinelerinin üretkenliğinden ve ayrıca üstün yüzey kalitesi de dahil olmak üzere parçalardaki tutarlılıktan son derece memnun görünüyorlar.

Üretilen parçaların boyutlarına ve bir şirketin yürüttüğü işlerin türüyle ilgili karışıma bağlı olarak, bir veya iki İsviçre makinesi yalnızca çevrim sürelerini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda serinin daha küçük uçlarındaki parçalar için ikincillere olan ihtiyacı da ortadan kaldırır. Bu makineler ayrıca daha büyük parçaları üretmek için bir atölyedeki diğer ekipmanları serbest bırakma avantajını da sunar.

CNC Torna Tezgahlarında Farklı Düşünmek

İsviçre tipi torna tezgahı ile sabit kafalı torna tezgahı arasındaki farklar

Geleneksel CNC tornalama ile CNC İsviçre tipi işlemeyi karşılaştırırken, İsviçre tipi işleme çok farklı bir deneyim sunar.
Bir türden diğerine geçiş yapan programcılar ve makinistler, işleme döngüleri hakkındaki düşüncelerini çeşitli şekillerde değiştirmeye ihtiyaç duyarlar. İşte bu farklılıklardan birkaçı:

1. Negatif, Pozitif Olur

CNC-İsviçre tiplerinde Z ekseni hareketleri, takıma karşı stok hareketinden türetilir. Bu özel değişiklik, programlama ofset doğasının bir etkisine sahiptir. Konvansiyonel torna tezgahlarında stok, belirli uzunluklarda bir aynanın alanından dışarı uzanır. Bu parçaların yüzü Z sıfırdır ve bu parçaya giren her şey Z negatif olacaktır.

İsviçre makinelerinin aksine, tornalama takımları stok ilerledikçe sabit olacaktır. Bu parçaların yüzü, geleneksel torna tezgahları gibi Z sıfırdır, ancak bu yüzlerin ötesindeki her şey Z pozitif olacaktır.
Bu fark, Z ekseni ofsetleriyle ilişkili olarak akılda tutulması çok önemlidir . Bu, delme işlemini daha derinden yapmak veya uzunluğu daha uzun döndürmek, geleneksel torna tezgahlarında bir "eksi" ofset içerir, ancak İsviçre tiplerinde bir "artı" ofset gerektirecektir.

2. Segmentlerdeki Makine

Bir döngüde meydana gelen kesintilere ilişkin sıralama da İsviçre tipi ile değişecektir. Konvansiyonel torna tezgahlarında, bir parçayı tamamlamak için makinelerde dişler veya OD oluklar bulunduğunda torna ve kaba torna işlerini bitirmek standarttır. İsviçre türleri söz konusu olduğunda bu aynı değildir.

Bunun nedeni, kılavuz burç uzunluğunun bir parçanın bölümlere ayrılmasını gerektirmesidir, aksi takdirde çubuk stoğu, stoğu geri çekerken kılavuz burçtan düşebilir. Segmentleme genellikle bir parçanın, burç alanı alanı için standartlaştırılmış kılavuz olan yaklaşık 15 - 40 mm'lik bölümlere işlenmesi anlamına gelir.

3. Kılavuz Burç Çok Önemlidir

Kılavuz burç, İsviçre tipi makinelerin merkezi parçası olarak bilinir ve boyutlandırma hayati önem taşır. Bu, iş için yanlış boyutlandırılmış kılavuz burcun kullanılmasının çeşitli eşmerkezlilik hatalarına neden olabileceği anlamına gelir. Kılavuz burç ayrıca Meehanite, çelik ve karbür manşonlu farklı malzeme türlerinde gelir. Bu, iş parçası malzemeleriyle potansiyel etkileşimlerin, dikkate alınması gereken çok önemli bir faktör olduğu anlamına gelir.

4. Suya Karşı Yağ

İsviçre tipi makinelerin çoğu kesme sıvıları için suya karşı yağ kullanacaktır. Bu, kayganlığın daha fazla olacağı anlamına gelir. Yağın faydaları arasında kokuya neden olan tipte bakteri ürememesi ve
günlük olarak su bazlı soğutuculara maruz kalmanın neden olduğu kuru erik gibi görünen ellerin önlenmesi yer alır.

Bununla birlikte, suyla karşılaştırıldığında bir ana dezavantajı, yağın ısıyı dağıtmada o kadar etkili olmamasıdır. Bu, İsviçre makine kesiminin çalışma alanında hızla ısınabileceği anlamına gelir. Bu, ışıksız üretim planlıyorsanız, bu makineleri yangın söndürme sistemleriyle donatmanın bir zorunluluk olduğu anlamına gelir.

5. Olağanüstü Makine Döngüleri

Birçok yeni İsviçre tipi makine kullanıcısı, genellikle birden fazla makine veya birden fazla işlem gerektiren tek bir döngüde bir parçayı tamamladıklarında, bu makinelerin faydaları konusundaki fikirlerini kısa sürede değiştirir. Geleneksel tip CNC torna tezgahları tipik olarak 3 veya 4 eksene sahiptir. İsviçreli tiplerde 7 veya daha fazla eksen olacaktır. Daha küçük çalışma alanlarında makine ile çok daha hızlı yapılabilen miktarı veya işi görmek, bu tür makineleri ilk kez kullanmaya başlayan birçok mağaza çalışanını hayrete düşürdü.

6. Sapma Düzeltme

Bir iş parçasını kılavuz burçla desteklemenin amacı, iş parçası üzerinde işleme süreci boyunca hassasiyeti korumaktır.

Herhangi bir kuvvete maruz kalan fiziksel nesneler doğal olarak yön değiştirir. Konvansiyonel torna tezgahlarına gelince, kesme kuvvetleri çok büyük bir sapmaya neden olduğunda, çoğu durumda kesimle ilgili hassasiyet zarar görecektir. Geleneksel torna tezgahlarında kabul edilen kural, uzunluk-çap oranları 3:1'den büyük olan parçalar tornalandığında, aşırı sapmayı önlemek için bir puntanın gerekli olmasıdır. 6:1'den büyük oranlar için, bir parçanın merkezini desteklemek için bir takip dinlenmesi veya sabit dinlenme gereklidir.

Bir iş parçası bir ucundan güvenli bir şekilde tutulur ve daha sonra desteklenmeyen ucundan yana doğru itilirse, iş parçası hafifçe bükülecektir. Bu kesin kuvvetle daha uzun iş parçalarına bastırıldığında iş parçası daha da bükülecektir. Destekten kuvvete
gelen uzaklığın küpünün uzunluğu iki katı ve bu sapmanın 8 katı olduğunda verilen kuvvet için sehim artacaktır. Bu, 50 mm'lik bir parçanın ucuna bir yan kuvvet uygulandığında, genellikle 0,02 mm'lik bir sapma olacağı anlamına gelirken, aynı kuvvet, tam çapa sahip 100 mm'lik bir parçanın ucuna uygulandığında 0,2 mm'lik bir sapma ile sonuçlanacaktır.

İsviçre makineleri söz konusu olduğunda, kılavuz burç, bir iş parçasını gerekli takımlara o kadar yakın destekleyecektir ki, kesme kuvvetlerinden kaynaklanan sapma aslında sıfırdır. Bu, kullanıcının bu parçalardaki kesin boyutları korurken daha ağır kesimler kullanabileceği anlamına gelir.